Výcvik soukromého pilota

Pro koho je tento výcvik určen

Licence soukromého pilota Vás opravňuje k létání pro vlastní potřebu, ať už pro zábavu nebo např. na služební cesty po Čechách, či do zahraničí. Po jejím získání můžete vozit na palubě své známe, rodinu nebo třeba obchodní partnery za podmínky, že lety nebudete provádět za úplatu.

 

 

Co musím kromě praktického létání absolvovat

Pokud se rozhodnete pro získání licence soukromého pilota, ze všeho nejdříve vás čeká lékařská prohlídka u leteckého lékaře. Prohlídka obvykle zabere jednu hodinu a úspěšně ji projde téměř každý. Osvědčení zdravotní způsobilosti 2. třídy (potřebné pro licenci soukromého pilota) má platnost pět let u osob mladších 30 let a dva roky u pilotů starších.

Před prvním samostatným letem je také třeba získat průkaz radiotelefonisty, který opravňuje k obsluze palubních radiostanic. Průkaz vystavuje Český telekomunikační úřad po složení zkoušky. Všem, kteří chtějí létat i do zahraničí doporučujeme získat tzv. všeobecný průkaz radiotelefonisty, jehož platnost není omezena jen na území České republiky.

Paralelně s létáním probíhá teoretická příprava z předmětů v rozsahu požadovaném Úřadem pro civilní letectví. Probíhá formou večerních přednášek, konzultací před letem a po letu a především interaktivním výukovým programem, jenž je Vám kdykoliv k dispozici.   Seznámíte se se základy aerodynamiky a mechaniky letu, meteorologie, navigace, leteckých předpisů a dalších předmětů. Ty využijete nejen při teoretické zkoušce pro získání licence, ale zejména pro lepší zvládnutí praktického létání.

 

 

Samotný letový výcvik

Po lekci strávené v kabině letounu "na suchu", určené k získání povědomí o ovládacích prvcích a rozložení kabiny, se s vámi instruktor vydá na první seznamovací let. Během něho si vyzkoušíte prostorovou orientaci a instruktor vám předvede řízení letounu v trojrozměrném prostoru.

 

Přibližně deset hodin nalétáte s instruktorem "ve dvojím" a pak vás čeká přelom v životě každého pilota - první samostatný let. Vyšleme vás na něj teprve až v okamžiku, kdy si vy i my budeme jisti, že jej bezpečně zvládnete. Nikdo vás do něj nebude nutit a sami poletíte až se na to budete cítit.

 

Až zvládnete samotné řízení letounu, vydáte se nejdříve s instruktorem a později v sóle na navigační lety. Ty patří k tomu nejkrásnějšímu z výcviku a poznáte při nich řadu českých a moravských aeroklubových letišť s nenapodobitelnou atmosférou. Protože však létání není jen o krásách přírody, vypravíme se několikrát i na tzv. řízená letiště jako je například Praha - Ruzyně. Naučíte se při nich komunikaci s řídícími letového provozu a tak trochu přičichnete k práci dopravních pilotů.

 

 

Zkouška

Po absolvování teoretické přípravy Vám bude vystaven certifikát, na jehož základě se dostavíte k testům na Úřad pro civilní letectví. Úspěšné složení těchto teoretických zkoušek je podmínkou přihlášku k praktické zkoušce.

Pro praktickou zkoušku je vyžadováno dokončení osnovy letového výcviku. Minimální požadovaný  nálet  45 hodin je pro většinu žáků zcela dostačující. Zkoušku absolvujete s naším examinátorem. Nemusíte jako v jiných školách čekat na volný termín zaměstnance Úřadu pro civilní letectví. Na zkoušku Vás samozřejmě důkladně připravíme, aby  její úspěšné složení bylo pro Vás hračkou.

 

Celý výcvik lze při létání o víkendech zvládnout za čtvrt roku, v případě intenzivního létání je možno tuto dobu zkrátit až na cca jeden měsíc. Pokud máte k výcviku nebo jeho osnově otázky, neváhejte nás kontaktovat na tomto e-mailu.


Další články
Rezervační systém

Uživatelské jméno:   Rezervace letadel, záznamy letů, fakturace, AVK nástěnka
Heslo:
 
Registrace

Poslední aktuality

ICAO EN

Vážení piloti, ve středu 19.6.2024 v 19:00 v Holešovicích přezkušujeme ICAO English. Zájemci hlaste se na bbeng@terminal.cz nejpozději do pondělí 17.6.2024 do 10:00.-bbeng@terminal.cz

Celá aktualita

Povinné zimní školení 2024

Vážení piloti,zveme vás na povinné ZIMNÍ školení a rozbor nehod za rok 2023, které se koná v sobotu 27.4.2024 v 10:00 hodin v učebně ČVUT č. B-5 na adrese: ČVUT FD, Horská 3, 120 00 Praha 2.Prosíme o potvrzení účasti Nezapomeňte si vzít zápisník letů a licence. Toto školení je povinné pro všechny pi…

Celá aktualita