Výcvik pilota lehkých letounů (LAPL)


Pro koho je tento výcvik určen

Licence pilota lehkých letounů je základní vstupenkou do světa motorového létání pro vlastní potřebu. Oproti licenci soukromého pilota neopravňuje k přepravě cestujících na palubě, omezuje pilota v možnosti pilotovat letouny do 2t a není uznávána ve 3. zemích (mimo EASA). Počítá s nižšími požadavky na zdravotní způsobilost. Výcvik je dále určen pro držitele licence motorových kluzáků, kde může být započtena značná část předchozích zkušeností.

 


Co musím kromě praktického létání absolvovat

Pokud se rozhodnete pro získání licence pilota lehkých letounů, ze všeho nejdříve vás čeká lékařská prohlídka u leteckého lékaře pro zisk zdravotní způsobilosti LAPL.

Před prvním samostatným letem je také třeba získat průkaz radiotelefonisty, který opravňuje k obsluze palubních radiostanic. Průkaz vystavuje Český telekomunikační úřad po složení zkoušky.

Paralelně s létáním probíhá teoretická příprava z předmětů v rozsahu požadovaném Úřadem pro civilní letectví. Probíhá formou večerních přednášek, konzultací před letem a po letu a především interaktivním výukovým programem, jenž je Vám kdykoliv k dispozici. Seznámíte se se základy aerodynamiky a mechaniky letu, meteorologie, navigace, leteckých předpisů a dalších předmětů. Ty využijete nejen při teoretické zkoušce pro získání licence, ale zejména pro lepší zvládnutí praktického létání. Rozsah teorie je totožný s teorií soukromého pilota.

 


Samotný letový výcvik

Samotný letový výcvik vychází z osnovy soukromého pilota, rozsah výcviku je však stanoven na minimum 30h.

 


Zkouška

Po absolvování teoretické přípravy Vám bude vystaven certifikát, na jehož základě se dostavíte k testům na Úřad pro civilní letectví. Úspěšné složení těchto teoretických zkoušek je podmínkou přihlášku k praktické zkoušce.

Pro praktickou zkoušku je vyžadováno dokončení osnovy letového výcviku. Minimální požadovaný nálet 45 hodin je pro většinu žáků zcela dostačující. Zkoušku absolvujete s naším examinátorem. Nemusíte jako v jiných školách čekat na volný termín zaměstnance Úřadu pro civilní letectví. Na zkoušku Vás samozřejmě důkladně připravíme, aby její úspěšné složení bylo pro Vás hračkou.

 

Celý výcvik lze při létání o víkendech zvládnout za čtvrt roku, v případě intenzivního létání je možno tuto dobu zkrátit až na cca jeden měsíc.

Držitel průkazu LAPL může po absolvování dalších 10h vozit další osoby na palubě popř. rozšířit průkaz na úroveň PPL. Pokud máte k výcviku nebo jeho osnově otázky, neváhejte nás kontaktovat na tomto e-mailu.


Další články
Rezervační systém

Uživatelské jméno:   Rezervace letadel, záznamy letů, fakturace, AVK nástěnka
Heslo:
 
Registrace

Poslední aktuality

Povinné zimní školení 2024

Vážení piloti,zveme vás na povinné ZIMNÍ školení a rozbor nehod za rok 2023, které se koná v sobotu 27.4.2024 v 10:00 hodin v učebně ČVUT č. B-5 na adrese: ČVUT FD, Horská 3, 120 00 Praha 2.Prosíme o potvrzení účasti Nezapomeňte si vzít zápisník letů a licence. Toto školení je povinné pro všechny pi…

Celá aktualita

Obnovovací seminář FI 2024

Vážení instruktoři, ve dnech 17.-18.2. 2024 se koná od 10:00 v prostorách LKRO obnovovací seminář FI. V případě zájmu kontaktujte emailem Viktora Soukupa-viktor@aviatickyklub.cz

Celá aktualita